Emergency Dances

Emergency Dances

About project

Série precizně dramaturgicky a kurátorsky zacílených autorských tanečních představení, vytváří prostor pro začínající profesionály v oblasti choreografie. Emergency dances daly vzniknout představením jako např. Nebojsy (Terezy Holubové, Kristýny Štarhové a Kláry Kočárkové), Jáma lvová (Johany Pockové a Sabiny Bočkové), Sádlo (Ridiny Ahmedové), Mass (Evy Staré), Post Human (Martina Talagy a Denise Baštugy) a dalším. Na základě otevřené výzvy a vytyčeného tématu dostanou tři koncepty produkční, dramaturgický a choreografický koučink, prostor ke zkoušení a následné premiéře, reprízám a umělecké honoráře. Cílem série je nejen komunikovat palčivá témata současnosti skrze taneční jazyk, ale také rozvíjet budoucí choreografické talenty a umožňovat jim začlenění do profesionální taneční scény. Kurátorkou celé série je Miřenka Čechová, v tandemu s Markétou Vacovskou. Na lektorsko-dramaturgickou část je přizvána dramaturgyně Kristýna Boháčová. Mladí choreografové se tak učí nejen vytvořit pevné myšlenkově ukotvené taneční dílo, ale také to, jak se zorientovat v prostředí nezávislé scény, jak svou činnost produkčně zaštítit a jak přijímat zpětnou vazbu.

Emerge (z lat. emergere), znamená zjevit se, povstat (mergere – ponořit se + e/ex – ven). Sérii volně překládáme jako Tanec povstávající ze stavu nouze. Téma Emergency Dances klade podmínku využití těla jako primárního výrazového prostředku, které zpracovává palčivou otázku naléhavé okolnosti nebo mimořádné potřeby, kterou zjevuje a ohledává v dialogu s divákem.

Emergency Dances již pět let motivuje tvůrce k experimentu, avšak v rámci intelektuální i producentské podpory. Projekt lze chápat též jako laboratoř, krátkometrážní délka finálních projektů je startovacím polem pro vznik následného celovečerního díla.

Emergency Dances V.

Testimonies of human fragility, identity and environmental activism.

Partners of the project