Premiéra páté série Emergency Dances v Paláci Akropolis: Tři silné výpovědi o lidské křehkosti, identitě a environmentálním aktivismu

Premiéra páté série Emergency Dances v Paláci Akropolis: Tři silné výpovědi o lidské křehkosti, identitě a environmentálním aktivismu

22. 10. 2024

Soubor Tantehorse uvádí pátý díl série Emergency Dances, která dává kreativní prostor začínajícím umělcům. Tři vybraná díla mladých tvůrců do Paláce Akropolis přináší současná témata a příběhy o křehkosti, hledání identity a harmonii mezi lidstvem a přírodou. Česko-nigerijská performerka Angela Nwagbo uvede osobní výpověď o kulturní, jazykové a sociální identitě. Daniela Kolková skrze křehké taneční sólo ohledává oblast radikální jemnosti a dvojice autorů Claude Johann Čierny a Eduard Adam Orszulik navedou diváky k přemýšlení o environmentální krizi. Premiéra se uskuteční 4. a 5. listopadu v Paláci Akropolis.

Kurátorkou Emergency Dances V. je tanečnice a choreografka Markéta Vacovská, spolu s ní se na vedení projektu podílí dramaturgyně Kristýna Boháčová. „Zaujala nás snad absolutní odlišnost jednotlivých děl a přece stejná potřeba silného a hlasitého volání, stejná oddanost tématu a touha po jeho přerámování ve společnosti. Všechna díla vycházejí z nutnosti dát jevištní tvar svému příběhu, svému spouštěcímu bodu a problému, který zahrnuje celé lidstvo. Během jednoho večera tak budeme moci pozorovat posun od osobního přes kolektivní k více-než-lidskému,“ popisují vybraná díla kurátorky projektu.

Tremble the identity. Shout the fragility. Move the activism.

Osobní výpověď zabývající se tématem etnické a kulturní identity uvede v Paláci Akropolis performerka česko-nigerijského původu Angela Nwagbo. Společně se senegalským perkusistou Siakou Toure v díle s názvem Confluence reflektuje společenské tlaky, předsudky a stereotypy spojené s etnickým původem. „Mým posláním je vyvrátit etnocentrismus, ukázat lidem, jak moc jsme si všichni podobní a vzdát úctu africkým kulturám a filozofiím, kterými jsem měla možnost se inspirovat,“ přibližuje svůj záměr autorka. V performance vytváří unikátní pohybový jazyk, ve kterém mísí prvky afrického a západního tance. „Angela Nwagbo nás zaujala svou fantastickou tělesností, elektrizující vnitřní silou, jedinečnou poctivostí jak v pohybové, tak v teoretické přípravě tématu. Vnímáme, že její emergency je i naším emergency, neboť Angela ve svém i divákově těle oživuje archetypy, zpochybňuje stereotypy a ruší binaritu moje-tvoje,“ doplňují kurátorky projektu.

Dalším dílem v rámci série je performance Vrásnění Daniely Kolkové. Ta v minimalistickém tanečním sóle zkoumá nesoulad mezi hektickým světem plným tlaku na výkon a vnitřní potřebou naslouchat svému tělu. Skrze pohyb, zvuk a interakci vyzývá k zamyšlení nad tím, jak můžeme začlenit jemnost do našich každodenních životů a otevřít se hlubšímu propojení se sebou samými i s okolním světem. „Upoutala nás autorčina odhodlanost a hluboká potřeba opustit paradigma úspěchu založeného na přepjatém výkonu, a místo něj nabídnout široký prostor laskavosti, vědomého spojení se vším živým a sebevědomého vymezení vlastních hranic,“ vyjadřují se kurátorky. Vrásnění je pozvánkou k objevování krásy v subtilních aspektech naší existence

Za třetím vybraným dílem stojí výtvarník Claude Johann Čierny a performer Eduard Adam Orszulik, kteří jsou zároveň členy uskupení Simulakrum. To přizvalo umělce působící mezi Prahou a Berlínem, kteří svým dílem upozorňují na problematiku extraktivismu a jednostranného čerpání přírodních zdrojů bez nabídky vratitelnosti, což byl i jeden z důvodů pro jejich výběr do projektu. „Tvůrci nás přesvědčili svou rozhodností a velkorysostí projektu, ve kterém úzce spolupracují s umělci z hudební, výtvarné a multimediální scény. V Tantehorse si přejeme, aby umění podněcovalo k aktivismu a umožňovalo mladým tvůrcům být slyšet a věříme, že projekt Simulakrum neskončí, „jen“, na prahu jeviště, ale utvoří skupinu lidí aktivně se zapojujících do společenského dění,“ říkají kurátorky. V performance, kterou uvedou v rámci Emergency Dances, hledají způsoby, jak diváka imerzivní metodou přivést k přemýšlení o antropocentrickém přístupu v kontextu environmentální krize. „Cílem představení je podnítit společenskou reflexi nad aktuálními tématy, jako je ekologická krize, technologický pokrok a budoucnost lidského druhu, tím podpořit kritické myšlení a diskusi. Zároveň prostřednictvím nadějného vyprávění nabízíme určitou vizi symbiotického soužití za hranicemi současné antropocentrické éry,“ doplňují autoři.

Autorky i autoři páté série Emergency Dances uvedou svá díla v premiéře v pondělí a úterý 4. a 5. listopadu od 18:30 v Paláci Akropolis, který je koproducentem projektu. Vstupenky jsou už nyní v prodeji na goout.net.

Co je projekt Emergency Dances?

Cílem série Emergency Dances je podpora a rozvoj mladých choreografických talentů a jejich začlenění do profesionální taneční scény. Zároveň je kladen důraz na komunikaci palčivých témat současnosti prostřednictvím tanečního jazyka. Představení premiérovaná v rámci Emergency Dances prošla půlroční přípravou, během které poskytlo Tantehorse mladým umělcům prostor pro zkoušení, dramaturgickou a režijní zpětnou vazbu, stejně jako produkční a technickou podporu. Dále je na samotných umělcích a umělkyních, jak se svým dílem naloží – zda ho rozvinou do celovečerního představení, nebo zůstanou u kratšího festivalového formátu. Mladí choreografové a mladé choreografky se tak učí nejen vytvořit myšlenkově pevně ukotvené taneční dílo, ale také se zorientovat v prostředí nezávislé scény, produkčně zaštítit svou činnost a efektivně přijímat zpětnou vazbu.

Tantehorse chce projektem upozornit na jedinečné umělce a umělkyně, kteří začínají samostatně tvořit. „Emergency Dances jsou pokaždé jiné, pokaždé výbušné, pokaždé diskutabilní, protože jsou vždy hluboce osobní. I letos zveme diváky, aby se sami nechali oslovit detailem, motivem, s nímž rezonují, a vytvořili si tak svou jedinečnou interpretaci choreografického čtení. Aby přijali otevřenost performerů jako nabídku k tomu otevřít i svůj příběh,“ dodává Markéta Vacovská a Kristýna Boháčová.

Soubor Tantehorse projektem Emergency Dances navazuje na edukativní linii, kterou lze sledovat v dlouhodobých laboratořích Tantelab, kde se soubor zaměřuje na přemostění konce studia a začínající kariéry.

Production Emergency Dances V.