Divadelní soubor Tantehorse ve spolupráci s Palácem Akropolis chystá na 7. až 11. září unikátní jednoroční mezinárodní festival a konferenci dokumentárního divadla. Divadlo dneška během pěti dnů představí soubory, které spojuje zájem o současná společenská témata a vnímají divadlo jako důležitý nástroj pro jejich komunikaci. Diváci se mohou těšit na představení plná autentických příběhů, svědectví a dokumentárních materiálů, která zprostředkují silné a emotivní divadelní zážitky.
Hosté festivalu:
- Hotel Europa (PT) je mezinárodní inovativní a provokativní divadelní soubor, který využívá autentické příběhy, rozhovory a reálné dokumenty a následně je přetváří do divadelních inscenací.
- Haibo Illés a Richárd Melykó (HU) je maďarský umělecký soubor známý svou tvorbou na pomezí dokumentárního divadla, performance a multimediálního umění. Jejich práce se často zaměřuje na společenská a politická témata, přičemž využívají různé formy vyprávění, aby přinesli nové perspektivy na současné problémy.
- Jeries Abu Jaber (PS) je současný palestinský umělec, který se očima mladého muže obrací v tvorbě ke své domovině a společenskému životu v ní.
- Divadlo NIE (NO, ČR, GBR) se specializuje na vyprávění příběhů, které jsou často inspirovány skutečnými událostmi a osobními zkušenostmi. Jejich inscenace kombinují vyprávění s vizuálními a fyzickými prvky.
- Holubová, Kočárková, Štarhová (ČR) se orientuje na dokumentární divadlo, které kombinuje prvky skutečných příběhů, osobních svědectví a historických událostí.
- Spitfire Company (ČR) se ve svých projektech zabývá aktuálními společenskými a politickými tématy. Jejich práce reflektuje současné problémy a výzvy, čímž otevírá prostor pro dialog a zamyšlení.
- Tantehorse (ČR) je soubor známý svým inovativním a interdisciplinárním přístupem, který kombinuje pohybové divadlo, tanec, vizuální umění s prvky dokumentárního divadla.
Součástí programu festivalu bude také Konference: Současné podoby dokumentárního divadla, která se zaměří na zkoumání divadelního dokumentu jako prostředku společenské změny, který má sílu upozorňovat na systémové nerovnosti a slouží jako nástroj pro komunikaci osobních i dějinných změn.
První blok představí tvůrce z České republiky, Francie, Maďarska, Norska a Palestiny, kteří na festivalu vystupují a budou sdílet své přístupy k tvorbě a pojetí dokumentu. Druhý blok nabídne debatu o přesahu dokumentu do oblasti politiky a aktivismu. Díky účasti hostů z řad publicistiky, literatury, divadla, performance a moderních dějin se publiku otevře prostor pro zkoumání jedinečného postavení dokumentu napříč médii. Konference se uskuteční 8. září od 13:30 ve Skautském institutu na Staroměstském náměstí.
Kompletní program v odkazu níže.